MAGNESİT A.Ş. Yeni Harç Tesisinin Tanıtımı ve Refrakter Semineri

Tue May 02 08:00:00 CEST 2017

Refrakter sektöründe dünya lideri olan ve Viyana (Avusturya) Borsasında işlem gören RHI AG’nin Türkiye’deki tek grup şirketi olan Magnesit A. Ş. (MAŞ), 2017 yılının başında devreye aldığı yeni harç tesisini demir çelik sektörünün temsilcilerine 27-28.04.2017 Tarihlerinde Eskişehir Anemon Otel'de Düzenlenen Refrakter Semineri ile tanıttı.Bu süre zarfında Demir Çelik Sektörü temsilcileri Magnesit A.Ş. fabrikasına teknik gezi fırsatı buldular,Ayrıca akşam düzenlenen yemekte keyifli dakikalar geçirdiler.

Yeni tesisin yatırım bedelinin 15 milyon euro olduğunu söyleyen Magnesit AŞ Genel Müdürü Ekrem Bulur, 1 Ocak 2017 itibarıyla tam kapasite üretime başladıkları tesisleriyle birlikte refrakter harcı kapasitelerinin yıllık 95 bin tondan 230 bin tona yükseldiğinin altını çizdi. Yeni tesislerini en son teknoloji kullanarak inşa ettiklerini belirten Bulur, “ Yeni yatırımımızla dünyanın en büyük, en kapsamlı, en modern ve en kaliteli üretiminin yapılacağı tesislerden birini yaptık. Bu tesisimiz aynı anda farklı sinter manyezit kaliteleri ile harç üretimine imkan sağlamaktadır. Söz konusu yatırımımız ile reçete sayısını 50’lerden 110 farklı farklı reçeteye çıkarttıklarını belirtti.

Manyezit madeninin çıkarılması, üçüncü şahıslardan satın alınması, cevher hazırlama tesislerinde işlenmesi ve fırınlarda pişirilmesi faaliyetlerini yürüttüklerini anlatan Ekrem Bulur, şöyle devam etti: “Ocaklarımızdan çıkarttığımız ham manyeziti tesislerimizde cevher hazırlama işlemlerinden geçirerek sinter magnesit üretecek kaliteye eriştirmekteyiz. Ürün olarak elde ettiğimiz sinter magnesitin bir kısmını diğer grup işletmelerimizde kullanmak üzere yurtdışına ihraç ederken bir kısmını kendi işletmemizde refrakter harç üretimi olarak kullanmaktayız.” Burada özellikle ihraç edilen malın maden olmadığını, katma değerli ürün olan endüstriyel mineral olduğunu tekrar hatırlattı.

Ar-ge ile her müşteriye özel tailor-made harç ürettiklerinin altını çizen Bulur, yeni tesis yatırımları sayesinde müşterilere özel çözümler ürettiklerini, müşterilerinin her sorununu çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Son 10 yılda çok büyük yatırımlara imza attıklarını vurgulayan Bulur, “Son yıllarda ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Bu süreçte sinter kapasitemizi yıllık 140 bin tondan 280 bin tona çıkardık. 2010 yılında 130 metre boyunda olan dünyanın en uzun döner fırınını kurduk. Bu fırınımız dünyanın en büyük manyezit fırını olarak literatüre geçti. TSE de bunu onayladı” diye konuştu.

Harç tesislerinde ürettikleri ve demir çelik firmalarının kullandığı yüksek ısıya dayanıklı refraktör harcı ile endüstriyel minerali, dünyanın 45 ülkesine ihraç ettiklerine değinen Bulur, “Hindistan ve ABD başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya, Kanada , Avustralya ve birçok ülkeye  ihracat yapıyoruz.Türkiye’nin manyezit üretimi açısından en yüksek üretim kapasitesine sahip işletmesiyiz. Üretimimizin yüzde 80’nini ihraç ediyoruz” dedi.

Şirket olarak çevre ile barışık çalıştıklarını söyleyen Bulur, “Öncelikle insan sağlığı ve güvenliği olmazsa olmazımız. Çevre bizim için çok önemli. Gelecek için çok güzel bir çevre bırakmamız lazım. Çalışmadığımız alanlara ağaçlandırma yapıyoruz. Son 8 yılda maden sahalarımıza 182 bin 500 adet fidan diktik.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar için lütfen tıklayınız.